Levandule pochází ze středomoří, ale pro svoji krásu a využití rychle zdomácněla po celé Evropě. Má ráda teplo, vyžaduje slunečné stanoviště a dobře odvodněnou půdu. - při velké vlhkosti mohou uhnívat kořeny.
Průměrně dorůstám do výšky 50 – 60 cm, ale dokáži se na vás dívat i ze 120 cm. Moje stříbřitě chlupaté listy můžete sklízet po celou sezonu. Pro sběr a sušení květů je nejvhodnější období od června do srpna. Stonky je třeba stříhat těsně před rozkvětem, jinak se celá rozpadnu.
V čerstvém i sušeném stavu se bylinka hojně používá při přípravě masa do marinád, na ozdobu salátu či zmrzlin, stále více je oblíbená levandulová limonáda.
Moje silice, zvaná levandulový olej, se používá v lékařství, kosmetice nebo aromaterapii. Koupele se mnou údajně uvolňují svalové křeče, tiší mensruační bolesti, uklidňují mysl, zmírňují astma i kašel, zlepšují krevní oběh a celkově povzbudí organismus. Nezbývá, než to vyzkoušet. Každopádně – moje vůně navodí tu správnou příjemnou atmosféru a přivolá uvolnění a spánek.
Kytičky levandule se vkládají do šatníku mezi oblečení. Krásně ho provoní a zároveň odpuzují šatní moly.
Pozor!
Čaje a odvary z levandule nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy ani malé děti.
Víte, že…
- dulenka, špikanara nebo špikmát jsou lidové názvy levandule?
- již v antickém Římě se přidával do koupele nálev z květů levandule?
- některé druhy levandule můžete pěstovat i v interiéru, na terase nebo balkóně? Nejvhodnější jsou zakrslé odrůdy, které se tak nerozrůstají….
Šel zahradník do zahrady s motykou, vykopal tam levanduli velikou. Levandule přerozkošně voněla, až se sama zahrádečka divila.
Rady a doporučení uváděné na těchto stránkách vycházejí z tradičních lidových zdrojů a nemají v žádném případě nahradit lékaře. Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 nelze u bylinek uvádět žádná Radou neschválená výživová a zdravotní tvrzení.