Moje drobné zářící žluté květy jsou na lodyze uspořádány v podobě klasu a dorůstám do impozantní výšky až 100 cm. Nechci si lichotit, ale troufám si říct, že mě v přírodě jen tak nepřehlédnete.
Na konci léta se na lodyhách objevují plody, které jsou pokryté měkkými chloupky. Přichytávají se na všechny a na všechno, co přijde s touto rostlinkou do styku. Pro sběr a sušení nejsou vhodné, proto se z natí vždy odřezávají. Řepík má široký okruh účinků a pomůže s celou řadou potíží. Již před několika tisíci lety ve starém Řecku a Římě s ním ošetřovali a obkládali různé druhy ran – od drobných poranění až po pokousání divou zvěří. Vnitřně pomáhá především játrům a žlučníku, ulevuje při zažívacích potížích, doporučuje se na zklidnění a dezinfekci žaludku a střev. Také posiluje naši přirozenou obranyschopnost a urychluje průběh zánětů horních cest dýchacích. Při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.
V plném květu kolem sebe šířím silnou kořenitou vůni. Někdo říká, že připomíná meruňky.
Víte, že…
- řepík bývá součástí přírodních kloktadel, ústních vod a zubních past? Jeho sílu můžete vyzkoušet při krvácení z dásní, při aftech nebo ošetřování úst po zubařském zákroku…
- se řepíku přezdívá "bič boží"?
- při nálevu se bylinka přelije vroucí vodou, nechá se určitou dobu louhovat a poté se scedí? Chceme-li získat odvar, vložíme bylinku do vody a přivedeme ji k varu. Povaříme asi 10 – 15 min, necháme asi čtvrt hodinky stát a přecedíme…
Rady a doporučení uváděné na těchto stránkách vycházejí z tradičních lidových zdrojů a nemají v žádném případě nahradit lékaře. Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 nelze u bylinek uvádět žádná Radou neschválená výživová a zdravotní tvrzení.